Sağlıklı Yaşam

Adet Söktürücü İlaçlar Hangileridir?

Adet Söktürücü İlaç Kullandıktan Kaç Gün Sonra Adet Olunur?

Adet söktürücü ilaçlar ya da adet söktüren bitkiler, her ay düzenli olarak görülmesi gereken vajinal kanamaları kolaylaştırmaktadır. Adet, regl kanaması olarak da bilinen normal bir durumdur. Üreme özelliklerini biyolojik olarak kaybetmemiş her sağlıklı kadının düzenli olarak adet görmesi gerekir. Fakat bazı durumlarda adet bozuklukları görülecek olur ise Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanları tarafından bazı tedaviler uygulanabilir.

Örneğin Duphaston ilacı ve Tarlusal ilacı, en sık tavsiye edilen adet söktürücü ilaçlar olmaktadır. Ayrıca adet kanamasının çok fazla olamsı durumunda tercih edilen Transamine, bunlarla karıştırılmalıdır. Ayrıca “Aspirin adet söktürür mü?” sorusu da sık sık sorulan bir sorudur. Aspirinin adet söktürücü bir ilaç olarak kullanılması sadece adet kanının yoğunluğunu artırmaktadır. Hormonsal olarak adet döngüsüne bir etkisi bulunmayan aspirinin düzenli olarak bu amaçla kullanılması tavsiye edilmez.

Adet söktürücü ilaçlar, kesinlikle uzman hekimlerin tavsiyelerine uygun olarak alınması gereken ilaçlar olduğu gibi bazı bitkisel yöntemler aracılığıyla da adet sorunları giderilebilmektedir.

Adet Neden Olur?

Adet Neden Olur?  
Adet Neden Olur?

Adet durumu, önemli ağrılara sebep olabildiği için “Regl neden olur?” ya da “Adet neden olur?” soruları da sürekli sorulmaktadır. Dişi üreme hücresi olan yumurta iyice geliştikten sonra, rahim dokusunda kalınlaşma ve sertleşme ortaya çıkar. Dokudaki bu değişiklik, rahimde erkek üreme hücresi yani sperm bulunmuyor ise mutlaka yaşanır. Sertleşen ve artık rahmin biyolojik faaliyetleri için gereksiz hale gelen bu dokular bulundukları yerlerden koparak atık kan ile birlikte dışarıya atılır. Bu durum ise adet ya da regl olarak bilinmektedir.

Her kadına göre değişebilse de adet döngüsü genel olarak 20 – 35 günde bir defa olarak gerçekleşir. Bu döngünün amacı ise rahim bölgesinin sürekli yenilenerek döllenmeye kendi kendini hazırlamasıdır. Bu hazırlanma, beynin hipotalamus bölgesi tarafından yönetilir. Hipotalamusun hipofiz bezlerini uyarmasından dolayı kanda folikül uyarıcı hormon ve luteinizing hormonu salgılanır. Bu hormonların kan dolaşımı aracılığı ile yumurtalıklara ulaşması adetin görülmesini sağlamaktadır.

Adet Söktüren Bitkile, Adet Söktürücü Bitki Çayları Nelerdir? | Adet Söktürücü İlaçlar

Adet söktüren bitkiler, hem adet ağrılarının azaltılmasına hem de geciken adetin görülmesine yardımcı olabilir. Fakat bu bitkilerin hepsi, her kadın için aynı özellikler göstermeyebileceğinden dolayı gerekmesi durumunda bir uzman hekimle görüşmek daha doğrudur. Adet döneminin rahat geçmesini isteyenlerin ise şunları tüketmelerinde bir sakınca bulunmamaktadır:

  • Havuç
  • Maydanoz
  • Dereotu
  • Kereviz
  • Zerdeçal
  • Adaçayı
  • Kekik çayı
  • Papatya çayı
  • Biberiye çayı
  • Soğan suyu

Adet Ağrısı Nasıl Geçer?

Adet Ağrısı Nasıl Geçer?
Adet Ağrısı Nasıl Geçer?

Adet ağrısı, ergenlik dönemine yeni girmiş olan kız çocuklarında ya da düzensiz olarak adet gören kadınlarda oldukça şiddetlidir. “Adet ağrısı nasıl geçer?” sorusunun ne yazık ki kesin bir cevabı bulunmaz. Hatta adet döneminde mide bulantısı ve baş ağrısı da normal olarak kabul edilmektedir. Günlük yaşantıyı etkilemediği sürece, adet ağrılarının etkili bir şekilde tedavi edilmesi mümkün olmayabilir.

Bazı durumlarda ibuprofen ilaçları ya da oral kontraseptif ilaçları kullanılır. Fakat adet ağrısına iyi gelen ilaçların rastgele kullanılmaması şarttır. Adet ağrısının azaltılması için karnın alt bölgesine sıcak su torbası yerleştirmek ya da ılık su ile duş almak en kolay yöntemlerdir. Ayrıca adet söktürücü bitkilerin de düzenli olarak tüketilmesi bu dönemde faydalı olacaktır.

Okuma Önerisi: Kudret Narı Faydaları Nedir, Ne İşe Yarar?

Adet Söktürücü İlaç Kullandıktan Kaç Gün Sonra Adet Olunur?

Adet söktürücü ilaçlar kullandıktan sonra, herhangi bir adet düzensizliği bulunmuyor ise yaklaşık olarak 7 gün sonra tekrar adet döngüsü başlayabilir. Fakat 10 – 12 gün içinde tekrar adet görmeyen kadınların mutlaka uzman hekime başvurması gerekebilmektedir.

Adet Söktürücü İlaç Bebek Düşürür Mü?

Adet söktürücü ilaçlar, düşük sorununa her zaman sebep olmaz. Fakat bu ilaçların yanlış zamanda ve bilinçsizce kullanılması gebelik dönemine zarar vermektedir. Dolayısıyla reçetesiz olarak gebelikte bu ilaçların kullanılması kesinlikle yanlıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu