Kaç Kalori

Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Nasıl Tüketilir?

Bulgur pilavı kaç kalori sorusu ne kadar yediğinize göre değişmektedir. Ama ortalama 150 gram bulgurun kalorisi 488 kcaldır. Posalı yiyecekler grubundan olan bulgur, kan şekerinizi yükselterek açlık oranınızı düşürmektedir.  Öğünleriniz de 1 dilim ekmek yerine 2 yemek kaşığı bulgur pilavı tüketebilirsiniz. Bulgur pilavı sevmiyorsanız bunun yerine kısır da tüketebilirsiniz.

Bulgurun lif kaynağı fazladır. Pirinç pilavı kilo aldırırken bulgur pilavı bağırsaklarınızı hızlandırarak tokluk hissi oluşturur. Bulgur buğdaydan üretildiği için vitamin ve mineral değerleri oldukça fazladır. Bulundurduğu vitaminler sayesinde sinir siteminizi ve dokularınızı koruyarak vücudunuzun toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Ayrıca kolon kanserine yakalanma riskinizi engeller.

Bulgur Pilavı Kilo Aldırır mı?

Pirinç pilavına nazaran bulgur pilavı kilo aldırmamaktadır. Pirinç fazlaca işlenmiş bir üründür ve içerisinde saf nişasta bulundurduğu için hem kilo almanıza sebep olmaktadır. Hem de daha çabuk açlık hissi yaşamanıza sebep olmaktadır. Bulgur pilavının kalori miktarı yediğiniz miktara göre değişmektedir. Mesela 1 çorba kasığı bulgur pilavı: ortalama 11 kaloridir.

Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Nasıl Tüketilir?

Bulgur pilavı kilo aldırır mı diye merak ediyorsanız, gün içerisinde aldığınız besinlerle dengelediğiniz müddetçe kilo alımı yapmayacağını bilmelisiniz. Bunun dışında bulgur pilavı sevmiyorsanız bile ince bulgurdan yapılan kısırı tüketebilirsiniz. Aynı bulgur pilavı gibi açlık hissinizi bastıracak ve içeriğinde bulunan B vitamini sayesinde vücudunuzu toksinlerden arındıracaktır.

Ancak kısır tüketiminde, içerisine dâhil ettiğiniz ürünlerle kalorisinin yükseleceğini unutmamalı ve ona göre tüketmelisiniz. Ortalama seviyede yapılan kısırın 1 yemek kaşığı; 25 kaloridir. Bir öğün için 4 yemek kaşığı yemeniz yeterli olacaktır.

Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Diyette Bulgur Pilavı

4 kaşık bulgur pilavı kaç kalori diye merak ediyorsanız ortalama 44 kcaldır. Folik asit bakımından zengin olduğu için hamilelikte fazlasıyla tüketilmesi önerilmektedir. Lif özelliği ile sinir sisteminize de iyi gelmektedir. Çok besleyici besin maddeleri arasında yer alan bulgur, yağsız ve haşlanmış hali ile salatalarınızda kullanabileceğiniz besinler arasında yer alabilir. Çünkü bulgur tok tutucu etkiye sahiptir.

Bulgurun Kaç kalori olduğu hakkında bilgi vermek gerekirse; dolu dolu bir çorba kaşığı bulgur : 23 kalori, tepeleme çorba kaşığı bulgur : 34 kalori, 250 gramlık bulgur pilavı: 286 kalori,  150 gram domatesli bulgur pilavı: 169 kaloridir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu