Diyet Koçunuz

Günde Kaç Litre Su İçilmeli? Günlük Su İhtiyacı Hesaplama

Su hayatımızda bu kadar önemli bir yere sahipken Günde kaç litre su içilmeli? Kaçımız biliyor.

Yaşamın temel yapı taşlarından birisinin su olduğunu neredeyse hepimiz biliyoruz. Peki, Su hayatımızda bu kadar önemli bir yere sahipken Günde kaç litre su içilmeli? Kaçımız biliyor.

Günlük su ihtiyacı hesaplama yöntemleri ile günlük olarak almanız gereken ve sağlıklı kalmanızı sağlayacak olan su miktarını hesaplayabilirsiniz. Su hayatın her alanında bulunan en önemli yapı taşlarından sadece birisidir.

İnsan vücudunun %75’inin Sudan oluştuğunu göz önünde bulunduracak olursak ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu gözlemleyebiliriz.

Özellikle diyet yapan, spor yapan bireylerin hızlı kilo verme, hızlı kas kütlesi kazanma konusunda günlük olarak içtikleri suya dikkat etmeleri gerekmekte. Spor yapanların set aralarında içeceği suyun pump derecesini arttırdığı kanıtlanmış gerecekler arasında bulunmakta.

Günlük Su İhtiyacı Nasıl Hesaplanır?

Suyun ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Yaşamımızda bu kadar önemli yer alan suyun yanlış tüketimi büyük sorunlara yol açabilir. Peki, günde kaç litre su içilmeli, Günlük su ihtiyacı nasıl hesaplanır?

Günlük su ihtiyacı hesaplama yöntemi olarak da bilinen ortalama günlük su ihtiyacı hesaplama yöntemi sayesinde günlük olarak almanız gereken su miktarını kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Söz konusu ortalama değer üzerinde alınacak olan suyun bedeninize zarar verme olasılığı olduğunu unutmamanızda fayda var.

Günlük su ihtiyacı hesaplama yöntemi kullanımı oldukça kolay olan basit bir matematik formülüdür. Tek yapmanız gereken kilonuz x 0.03 değerinin sonucuna bakmak. Buna göre; 60 Kilogram birisi iseniz 60 * 0.03 değerinden günlük olarak almanız gereken su miktarı 1.8LT olacaktır.

Kilo Vermek İçin Günde Kaç Litre Su İçilmeli?

Kilo Vermek İçin Günde Kaç Litre Su İçilmeli?
Kilo Vermek İçin Günde Kaç Litre Su İçilmeli?

Kilo vermeye çalışan, spor yapan ve kas yapmaya çalışan birisi iseniz su ile olan bağınızı sıkılaştırmanız gerekmekte. Özellikle Spor yapanların set aralarında içecekleri su sayesinde alacakları Pump etkisi maksimum seviyeye çıkacaktır.

Peki, Kilo vermek için günde kaç litre su içilmeli? Özellikle ortalama su tüketim miktarının altında bir tüketim gerçekleştiriyorsanız söz konusu su tüketim düzenlemesi bir anlık ödem atılmasına ve kilo veriminde hızlanmaya neden olacaktır.

Kilonuz x 0.03 formülü ile günlük ortalama su tüketim miktarınızı bulmanız gerekmekte. Söz konusu çıkan sonuç sizin günlük olarak almanız gereken orandır. Bu oranda su tüketimi sağlayarak hem hızlı kilo verebilir hem de kas onarım oranınızı arttırabilirsiniz.

Spor yapanların söz konusu su miktarlarını set aralarında dinlenirken almaları spor sırasında alacakları Pump oranını maksimum orana çıkartacaktır.

Okuma önerisi: Nohut Suyu Zayıflatır Mı? İşte, Tüm Detaylar

Çok Su İçmek Zararlı Mı? Su Zehirlenmesi Nedir?

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için su dengesini en iyi şekilde kurmalısınız. Çok su içmek zararlı mı? Sorusu, özellikle su dengesini yeni kurmaya çalışanlar tarafından sıkça sorulmakta. Peki, günde kaç litre su içilmeli?

Çok su içmek en az az su içmek kadar zararlıdır. İki farklı senaryoda da böbreklerin iflasına kadar giden bir süreç bulunmakta. Özellikle bir anda alınan fazla su Su zehirlenmesi gibi ölümle sonuçlanabilecek sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Peki, Su zehirlenmesi nedir?

Su zehirlenmesi hiponatremi aşamasından sonra ölümle sonuçlanan aşamalara sahiptir. Özellikle günlük almanız gereken miktardan fazla suyu bir anda alacak olursanız söz konusu durum ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Aynı durum gün içinde almanız gereken su miktarını tek seferde almanız sonrasında da yaşanabilmekte.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu