Diyet Koçunuz

Kola mı yoksa Diyet Kola mı?

Kola mı yoksa diyet kola mı sorusunu diyet kola açısından inceleyelim. Diyet kola, diğer diyet ürünlerinin birçoğu gibi, yüksek dozda yapay tatlandırıcı barındırıyor.

Kola mı yoksa diyet kola mı? Sağlıklı beslenmek isteyip ancak bunun yanında kola içmekten de kendini alı koyamayan birçok kişi için vazgeçilmez sorulardan, sorunlardan biri. Hangi kolayı seçsem diğerinden daha sağlıklı bir tercih yapmış olurum, diye soruyorsanız cevabını bulmanız için sizin için ikisini de derinlemesine inceleyelim.

Kola Hakkında ki Gerçekler

Standart bir kutu kolanın içeriğinde yaklaşık 7-8 çay kaşığı kadar şeker bulunur. Vücudumuza ihtiyacından fazla alınan şekerlerin yağa dönüştüğünü ve yeterince egzersizle yakılamaması halinde ise belimizin çevresinde toplanarak kilo alımına destek olur. Bu durum kalp hastalığı, inme, şeker hastalığı birçok hastalığa da sebep olur. Hatta hayati risk taşıyacak durumlara kadar da ilerletebilir.

Kola mı yoksa diyet kola mı sorusunda kola için yapılmış birçok çalışma da gösteriyor ki koladaki aşırı miktardaki şekerin beyni, hafızayı ve öğrenme yetimizi gereğinden fazla kimyasala mahrum bıraktığımız da tespit edilmiştir.

Kola mı yoksa diyet kola mı
Kola mı yoksa diyet kola mı

Kola ile bağlantılı olduğu görülen kalp krizi ve kalp hastalıkları riski de hiç hafife alınır ölçüde değildir. Bunun sebebi de, kolanın içeriğinde bulunan maddeler sebebiyle yağ birikimini arttırması, iltihaplanmaya sebebiyet vermesi ve kalbe zarar verecek olumsuz değişikliğe sebebiyet verir.

Diyelim ki kola ile aldığınız şeker günlük tüketim miktarınız kadar olsun. Ancak kolanın içeriğinde bulunan fosforik asit sebebiyle kola ile alınan şekerin vücuttan atılamamasına neden oluyor.

Kolayı içmenizden hemen sonra, 30 – 40 dakika gibi bir süre içerisinde kan şekeriniz inanılmaz derecede yükseliyor ve kan basıncınızda da yükselme meydana geliyor. Bunun sonucu vücudunuz daha da fazla dopamin üretimi yapıyor. Aynı zararlı maddeler alındığında görülen duruma benzer şekilde üstelik. Bu yüzden halk dilinde de yoğun olarak kullanıldığı gibi kolanın bağımlılık yaptığı söylenebilir.

Sizin için faydalı olacak bir makale önerebiliriz: Kola Kilo Aldırır Mı?  Kola Hakkında Bilinmesi Gereken Gerçekler

Kola mı yoksa Diyet Kola mı?

Kola mı yoksa diyet kola mı
Kola mı yoksa diyet kola mı

Kola mı yoksa diyet kola mı sorusunu diyet kola açısından inceleyelim. Diyet kola, diğer diyet ürünlerinin birçoğu gibi, yüksek dozda yapay tatlandırıcı barındırıyor. Özellikli olarak da aspartam içeriği bulundurur.

Yapılmış bir çok çalışmada görüldüğü gibi diyet kola, yapay tatlandırıcılı içeceklerin, kilo vermek için şekerli olanlarından daha da faydalı olmadığı ve diyet içecekler de dahil şeker hastalığı tarzı hastalıkların risklerini hiç de hafifletmediği söylenebilir.

Diyet kola, kişilerin tatlı taleplerini uyardığı gibi, daha fazla yemek yemelerine de sebebiyet verir. Bu yüzden kilo alımını azaltmaz dolaylı olarak da arttırmış olur. Ayrıca tatlandırıcıların bağırsaklar üzerinde de olumsuz etkileri olduğu kanıtlanmıştır.

Diyet içecek tüketenler, gün içerisinde sanki hiçbir şekilde kalori almamış gibi daha fazla yeme hakkı kazandıklarını düşündürdüğü için gün içi gıda tüketiminde de artış yaratır. Ayrıca tatlandırıcıların şeker hastalığı gibi hastalıkları arttırıcı unsurlar içerebildiği de söylenmekte. Çünkü vücut insülin hormonlarını tetikleyip bunları etkilediği de görülüyor.

Bu tip içecekler kalp krizi ile inme riskini de arttırdığı söylenebilir. Önemli olacak durumlardan biri de diyet içecekler, bir kadının gebe kalmasını etkileyebilecek derecede olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu