Ne İşe Yarar

Kudret Narı Faydaları Nedir, Ne İşe Yarar?

Sağlık açısından saymakla bitmeyen kudret narı faydaları, tıp dünyasında kullanılan değerli bir bitkidir.

Tırmanabilen özelliğe sahip kudret narı, kabakgiller ailesindendir. Ayrıca gövdesi incedir ve hareket kabiliyeti sağlamaktadır. Bitkinin diğer bir özelliği ise bir yıllık olmasıdır. Kudret narı faydaları için bitkinin meyveleri taze bir şekilde tüketilmektedir. Ayrıca bu bitkinin tohumları da kullanılmaktadır. Tohumların yağı çıkarılmaktadır ve ayrıca macun da yapılmaktadır.

Mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin olan kudret narı, insan vücudu için faydalı özelliklere sahip liflere sahiptir. Hastalıklara karşı vücudun direncini artıran elementler de kudret narı faydaları içeriğinde yer almaktadır. Dünyada ve ülkemizde tıbbi açıdan faydalı olması nedeniyle tercih edilen bir bitkidir.

Kudret Narı İçindeki Vitaminler

Kudret Narı Nedir, Ne İşe Yarar?

Dünya genelinde Güney Amerika’da yetişen kudret narı, Afrika, Asya ve uzak doğu ülkelerinde yetişen nadide bir bitkidir. Ülkemizde Yalova’da ve Bursa’da yetişmektedir ve bitki dünyasında satın alınan bir bitkidir. Kudret narında bulunan vitamin ve mineraller şu şekildedir:

 • A1 vitamini,
 • B1 vitamini,
 • B2 vitamini,
 • C vitamini,
 • Demir,
 • Kalsiyum,
 • Fosfor,
 • Bakır,
 • Potasyum gibi mineraller içermektedir. Binlerce yıldır insanlık tarihinde en değerli tıbbi bitkilerden biri kudret narı Günümüzde halen tıp dünyası tarafından kullanılmaya devam eden bir bitkidir.

Okuma Önerisi: Gençleştiren Yiyecekler Nelerdir? Cilt Gençleştiren 10 Besin

Kudret Narı Faydaları

Kudret Narı Nedir, Ne İşe Yarar?

Tıp dünyasının en önemli bitkilerinden biri olan kudret narı insan sağlığı için çok faydalıdır. Faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. İnsan vücudunun bağışıklığını artırır ve hastalıklara karşı vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir. Protein ve E vitamini açısından zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle çocuklarda ve yaşlılarda güvenle kullanılmaktadır.
 2. Sindirim sisteminin çalışma mekanizmasını düzenler. Kudret narı enfeksiyon ve bakteri oluşumuna karşı etkili özelliklere sahiptir. Sindirim sistemini temizlemektedir.
 3. Kan temizleyici özelliğe sahiptir. Kanın temizlenmesiyle birlikte vücut direnci artar.
 4. Afrodizyak özelliği sayesinde cinsel gücü arttığı bilinen kudret narı, cinsel sorunları olan kişilerin kullandığı bir bitkidir. Ayrıca cinsel ilaç yapımında kullanılan değerli bir bitkidir.
 5. Mide ile ilgili rahatsızlıklarda etkili özelliklere sahiptir. Sindirim sistemi midede başlar. Kudret narı mide ve bağırsak sistemini düzenler.
 6. Güneş ışınlarının meydana getirdiği zararı kudret narı engellemektedir. Güneşten olumsuz etkilenen kişilerin kullandığı bir bitkidir.
 7. Cilt lekesi, sivilce ve akne gibi sorunlarda tedavi edici özelliklere sahip kudret narı, cilt sağlığını doğrudan etkilemektedir. Kanı temizlemesi ve vücudun direncini artırması cildin akne ve benzeri etkenlere karşı direncini artırmaktadır.
 8. Tümör oluşumunun engellenmesinde etkili özelliklere sahiptir. Tümör oluşumu kanın temizlenmemesi ve vücut direncinin düşmesi ile meydana gelir. Kudret narı kanı temizleyen ve vücut direncini artıran bir bitkidir.
 9. Kan şekerini düzenlediği için şeker hastalığına iyi geldiği tespit edilmiştir. Kanı temizlemesi ve kanda fazla şeker oluşumunun engellenmesi gibi konularda kudret narı tedavi edici özelliklere sahiptir.

Sağlık açısından saymakla bitmeyen kudret narı faydaları, tıp dünyasında kullanılan değerli bir bitkidir. Şifalı bitkiler dünyasında da en popüler bitkilerden biridir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu