Diyet KoçunuzSağlıklı Yaşam

Kusarak Zayıflamak Mümkün mü, Zararları Var Mı?

Kusarak zayıflamak, aslında kişilerin bilinçli bir şekilde yaptığı bir eylem değildir. Tıp dilinde Bulimia Nevroza olarak adlandırılan bu durum, psikolojik sorunlardan ötürü meydana gelmektedir. Özellikle genç kızlar tarafından uygulanan bu yöntem, her ne kadar zararlı olsa da kişiler hızlı bir şekilde kilo verme eğilimine girebilmektedir. Fakat, bu zayıflama yöntemi kesinlikle uzman diyetisyenler tarafından önerilmemektedir.

Tüm bunlara ek olarak kilo verme sürecinde kusarak zayıflama yöntemini tercih eden kişiler, zaman içerisinde vücutlarına istemeden de olsa zarar verebilmektedir. Peki, kusarak zayıflamak mümkün mü, zararları var mı? İşte, merak ettiğiniz bu soruların en detaylı ve en açıklayıcı yanıtları…

Tüm Yönleriyle Kusarak Zayıflamak

Günümüzde birçok kişi kusarak zayıflamak için çaba zarf etmektedir. Kişiler, yemeklerden sonra işaret parmaklarını ağızlarına sokarak zorla kusma eğilimine girmekte ve yedikleri tüm besinleri de kusarak çıkarmaktadır. Bu yöntem sayesinde kişiler, kısa bir süre içerisinde hızla kilo verme eğilimi içerisine girebilmektedir.

kusarak-zayiflamak

Kusarak Zayıflama Zararlı Mı?

Kusmak zayıflatır mı sorusuna ek olarak kusarak zayıflamanın zararları da oldukça fazla merak ediliyor. Her ne kadar kişiler, bu yöntemi kullanarak zayıflasa da aslında oldukça ciddi sağlık sorunlarına da neden olabiliyor. Bu yöntemi yapan kişilerin mideleri, zaman içerisinde büyüyebiliyor ve önlenemez bir şekilde yeme isteği ortaya çıkabiliyor.

Bu bilgilere ek olarak bazı kişilerin midelerinde ise sindirim problemleri oluşabiliyor. Sindirim sorunun oluşmasıyla birlikte kişilerde istemsizce kusma sorunu da meydana gelebiliyor. Son derece ciddi bir sağlık sorunu olan bu zayıflama yöntemi, tedavi edilmediğinde sonu ölüme varabilen sonuçlara yol açabiliyor.

Kusarak Zayıflama Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Sağlıklı bir işlem olmaması sebebi ile Kusarak zayıflama yöntemi yeme bozukluğu oluşturabileceği için birçok farklı hastalığa neden olabilmektedir. Bu yöntemi tercih eden kişilerde Blumia Nevroza, Anoreksiya ve mide problemleri görülebilmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu hastalıklar tedavi edilmediğinde sonucu ölüme varabilen sorunları da beraberinde getirebilmektedir.

Kusarak zayıflamak konusunu sizler için ayrıntılı olarak inceledik. Sizlerde, hazırladığımız bu yazıyı okuyabilir, kusarak kilo verdirir mi ve kusarak zayıflamak zararlı mı konuları hakkında geniş kapsamlı bilgilere erişebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu