Diyet KoçunuzSağlıklı Yaşam

Protein Tozu Nedir, Faydalı mı Zararlı mı?

Çeşitli formlara sahip olması dışında protein tozu nedir, çeşitleri nelerdir, yararları ve zararları açısından da sıklıkla tartışmalara konu olmaktadır.

Protein tozu, genellikle sporcuların kullandığı yüksek protein barındıran aromaları çikolatalı, çilekli, muzlu, orman meyveli gibi çeşitleri bulunan bir ek gıdadır. Su veya sütle karıştırılarak içilebilir. Çeşitli formlara sahip olması dışında protein tozu nedir, çeşitleri nelerdir, yararları ve zararları açısından da sıklıkla tartışmalara konu olmaktadır.

Protein Tozu Çeşitleri

Peynir Altı Suyu Protein Tozu (Whey protein): Peynir altı suyunun yağını ve içinde ki fazla karbonhidratı alıp, aroma vererek yapılan protein tozu, Whey protein tozu nedir sorusunun yanıtı olacaktır. Kolay sindirilen bir protein tozu çeşididir. Bütün aminoasit çeşitleri bulunur. Dünyada en çok tercih edilen protein tozu çeşididir.

Süt Protein Tozu: Whey protein tozuna göre sindirimi uzundur. Bu özelliğini baz alarak yatmadan önce kullanılması yatarken harcadığımız aminoasiti yerine koymamıza yardımcı olabilir. İçinde laktoz bulunur bu yüzden laktoz intoleransı olanlar kullanmamalı.

Yumurta Protein Tozu: Adından anlaşıldığı üzere yumurtadan yapılan bir protein tozu çeşididir. İçinde laktoz bulunmaz laktoz intoleransı olan bireyler rahatlıkla kullanılabilir. Tadları genellikle acıdır.

Soya Protein Tozu: Çok az kolestorol içerir. Bitkisel kaynaklı proteindir ve veganlar tüketebilir. Bitkisel kaynaklı olduğundan bütün aminoasit çeşitleri bulunmaz.

Protein Karışımları: Farklı protein tozlarının karıştırılmasıyla oluşan protein tozu çeşididir. Birden fazla çeşit olduğundan biyolojik değeri oldukça yüksektir.

Protein Tozunun Faydaları

 • Vücudun ihtiyacı olan proteini yerine koymasını sağlar.
 • Kaliteli kaynaklardan yapıldığından sindirimi rahattır.
 • Düşük kalorili olduğundan diyet yaparken rahatça tüketilebilir.
 • İçinde tatlandırıcı olduğundan şeker isteğini baskılayabilir.

Protein Tozunun Zararları

 • Doğal bir madde olmadığından içinde koruyucu ve çeşitli kimyasallar olabilir.
 • İçeriğinde çok fazla protein olduğundan aşırı tüketiminde böbrekleri ve karaciğeri yorabilir, bununla birlikte böbrekleriniz yeterince sağlıklı değilse böbrek taşı dahi oluşabilir.

Protein tozu nedir ve kullanmalı mı sorusunu faydaları ve zararları açısından kıyasladığımızda doktor kontrolünde protein tozu tüketebiliriz.

Protein Tozu Nedir, Faydalı mı Zararlı mı?
Protein Tozu Nedir, Faydalı mı Zararlı mı?

Kimler Protein Tozu Kullanmalı

Günlük protein ihtiyacını karşılamakta zorlanan ya da daha kolay protein almak isteyen kişiler tarafından kullanabilir. Ayrıca kilo verme sürecinde olanlar için diyet listesi kapsamında engel yok ise kullanmaları mümkündür.

Vücut geliştirme ya da kilo verme amaçlı yapılan antrenmandan sonra yıpranan kaslara bir an önce protein göndermek ve kasların yenilenmesini hızlandırmak isteyen kişilerce kullanılabilir. Ayrıca sindirim sıkıntısı yaşayan kişilerinde kullanımına uygundur.

Kimler Protein Tozu Kullanmamalı

Böbrek sorunu yaşayan kişiler tarafından protein tozu kullanımı böbreklere aşırı yük bindirecektir. Bu nedenle protein tozu kullanmaları önerilmemektedir. Günlük protein ihtiyacınız karşılayabilecek düzeyde sağlıklı beslenen bireylerin ek protein kaynağına ihtiyaçları yoktur. Bu durumda protein tozu kullanmaları önerilmez.

Protein Tozu Hakkında Efsaneler

 • Protein tozu nedir? Tabii ki bir mucize değil, sadece ek bir besindir.
 • Protein tozu felç bırakmaz.
 • Protein tozu içtiğinde fazladan kas yapmaz. Sadece kasların yenilenmesine katkı sağlar
 • Protein tozu kalbi büyütmez.
 • Protein tozu markalarının büyük çoğunluğunda trans yağ yoktur
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu