Diyet Koçunuz

Vejetaryen Diyeti İle Kilo Vermek Mümkün Mü?

Vejetaryen diyeti nedir? Dilerseniz, vegan kişiler tarafından merak edilen bu sorunun yanıtını gelin en kapsamlı şekilde birlikte inceleyelim.

Vejetaryen diyeti ile ilgili merak edilen tüm soruları sizler için cevaplıyoruz. Bilindiği üzere vejetaryen diyetleri, genellikle protein ağırlıklı seçilen yiyeceklerden oluşur. Vejetaryen kişiler, et yerine sebze ve meyve gruplarından oluşan ürünleri tüketerek diyet yapabilmektedir.

Birçok uzman hekim, vegan kişiler için özel olarak diyet listeleri oluşturmuştur. Var olan bu diyet listelerini uygulayarak kısa süre içerisinde kilo vermek mümkündür. Peki, vejetaryen diyeti nedir? Dilerseniz, vegan kişiler tarafından merak edilen bu sorunun yanıtını gelin en kapsamlı şekilde birlikte inceleyelim.

Vejetaryen Diyeti Nedir?

Vejetaryen diyeti, sebze ve meyve ağırlıklı uygulanan özel bir diyettir. Genellikle vegan kişiler tarafından uygulanan bu diyette şu yiyecekler yer almaktadır. Çorba, sebze yemekleri, çekirdek, muz, meyveli yoğurt, süt, Hindistan cevizi yağı ve keten tohumudur. Diyet listesinde bulunan bu ürünler, uzman bir hekim kontrolünde tüketilmelidir.

Vejetaryen Diyeti

1 Haftalık Vejetaryen Diyeti

1 Haftada 5 kilo verdiren diyet ile sizlerde hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.  Vejetaryen beslenme programı listesinde de bulunan bu diyet için öncelikli olarak uzman bir hekim ile görüşmelisiniz. Uzman hekiminiz diyet için onay verdiğinde sizlerde aşağıda anlatılan adımları uygulayabilirsiniz.

Sabah kahvaltısı: Light süt ve meyve tüketimi yapabilirsiniz.

Öğle yemeği: Çorba, sebze ya da kuru bakliyat ağırlıklı bir yemek, salata ve yine Light süt tercih edebilirsiniz.

Akşam Yemeği: Sebze yemeği ve sebze yemeği yiyebilirsiniz.

Ara öğünlerde ise çerez ya da yine 1 porsiyonluk meyveyi tüketimi yapabilirsiniz. Bu diyet yemekleri listesine ek olarak, her gün düzenli olarak spor yapabilir ve kısa süre içerisinde kilo verebilirsiniz.

Vejetaryen Diyetiyle Kaç Kilo Verilir?

Vegan beslenme programı sayesinde ortalama 5 ile 8 kilo arasında verebilirsiniz. Fakat, söz konusu beslenme programını uygulamadan önce mutlaka uzman bir hekime gitmeli ve gerekli tıbbi desteği almalısınız. Herhangi bir sağlık sorununuz yok ise vegan diyetini tercih edebilirsiniz.

Vejetaryen diyeti nedeniyle bazı kişilerde, B12 eksikliği, anemi, depresyon, halsizlik ve yorgunluk gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Bu tür durumlarla karşılaşmanız halinde söz konusu diyeti sonlandırmalı ve acil olarak tıbbi bir destek almalısınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu