Diyet KoçunuzNe İşe YararSağlıklı Yaşam

Yürüyerek Kilo Verilir Mi?

Yalnızca yürüyerek kilo vermek mümkün müdür? Araştırmalar, bu soruya evet diyor

Kilo vermek bazen çok ağrılı ve sancılı olabileceği gibi bazen de pratik basit yöntemlerle ulaşılabilecek bir amaçtır. Yalnızca yürüyerek kilo verilir mi, bu mümkün müdür? Araştırmalar, haftada en az 4 saat yürüyen kişilerin yaşları ilerledikçe hareket etmeyenlere göre ortalama 4, 5 ile 5 kilo arasında daha az kilo aldıklarını ortaya koydu.

Yürümek, mutluluk hormonu olarak da bilinen endorfin hormonunun salgılanmasına aracılık ederek kişinin aynı zamanda mutlu olmasını da sağlıyor. Yapılan bilimsel araştırmalar, depresyon geçiren kişilerin bir hafta içerisinde en az 4 gün boyunca 30 dakikalık bir yürüme hareketini gerçekleştirmelerinin, ruh hallerini geliştirdiğini göz önüne seriyor.

Yürüyüşün tek yararı tabii ki de bunlar değil. Yürüyüşlere bir de ağırlık eklendiği zaman kemik erimesi açısından önlem alınmış olunur. Yürüyerek kilo verilir mi sorusunun yanıtına bir de şu açıdan bakalım. kilo vermek mümkün olduğu gibi kilo almaya da engel olacağı kesindir.

Aç Karınla Mı Yoksa Tok Karınla mı Yürüyüş Yapmak Faydalı?

Eğer ki diyabet hastalarının kullanmış oldukları insülin ya da açlığa değişik bir hassasiyet durumu yok ise sabahları aç karınla yapılan yürüyüşlerle daha çok yağ yakılabilir. Bunun sebebi ise sabahın erken saatlerinde yağlar insan kanında daha küçük parçacıklar, yani yağ asidi biçiminde kullanıma hazır bir şekilde bulunuyor.

Yürüyerek kilo verilir mi sorusunun ardından en sık sorulan sorulardan biri de budur. Gün içerisinde değişik saatlerde yürüyüş yapılacağı zaman aç karnına değil, hafif bir atıştırmalık yapıldıktan bir saat sonra yapılmalıdır.

Yürüyerek Kilo Verilir mi, Sadece Yürüyüş Yaparak Mümkün mü?

Yürüyerek Kilo Verilir Mi?
Yürüyerek Kilo Verilir Mi?

Yürüyüş yaparak kilo vermek aktivitesinin faydalı olup olmadığı konusunda kısa ve net bir şekilde cevap verilecekse evet, yalnızca yürüyüş yaparak da kilo verilebilir. Yağ yakma nabzına ulaşıldığı her türlü fiziksel egzersiz ile kilo kaybı hususunda avantaj sağlamak mümkündür.

Yapılan araştırmalar, haftada en az 4 saat boyunca yürüyüş yapan insanların yaşları ilerledikçe hareket etmeyen kişilere oranla ortalama 4 buçuk kilo ile 5 kilo daha az kilo aldığını gözler önüne seriyor. Üstelik bu egzersiz, özel bir salon ya da üyelik de gerektirmiyor. Yapılması gereken ise sadece spor ayakkabıları giymek ve dışarı çıkıp yürümek. Bedavadan, keyifli bir yürüyüş yaparak kilo vermeyi daha eğlenceli hale getirmek mümkündür.

Yavaş Yürümek mi Yoksa Hızlı Yürümek mi?

Vücudu ansızın etkilemeyecek biçimde öncelikli olarak yavaş yürümek, vücut ısısının artış göstermesiyle beraber adımların daha hızlı bir şekilde atılarak tempolu yürüyüş gerekir. Merak edenler için 1 saat yürüyüş kaç kalori yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu