Diyet Koçunuz

Zone Diyeti ile Nasıl Kilo Verilir?

Zone diyeti ile fazla kilolarınızdan, yağlarınızdan kurtularak, zayıflayabilirsiniz.

Zone diyeti ile fazla kilolarınızdan, yağlarınızdan kurtularak, zayıflayabilirsiniz. Diyet programlarıyla birlikte zayıflamanın kolaylaştığı günümüzde beslenme ve diyetisyen uzmanı Doktor Barry Sears tarafından geliştirilen bu zayıflama diyeti sayesinde, sağlıklı zayıflayabilirsiniz.

Diyet yapmanın amacının aç kalmadan kilo vermek olduğunu belirten, beslenme uzmanı tüm besinlerden faydalanarak uygun diyet programını elde edebileceğimizi söyledi.

Zone Diyeti Nedir?

Zone diyetinin zone adını alınmasındaki sebep yediğimiz yemeklerin aldığımız ilaçlar kadar önemli olduğunu simgeliyor. Bu diyet de en favori dostumuz su olacaktır. Bazı maddeler bu diyette yasaklanmaktadır. Bunlardan bazıları şeker ve tuzdur. Ayrıca unlu gıdalardan uzak durulması gerekiyor.

Avucumuzun içinin büyüklüğü boyutunda protein yiyebileceğiz. Hazırladığımız diyet yemeklerindeki tabağımızda ise yaklaşık olarak %75’i proteinli besinlerden ve geri kalan %25’lik dilimi ise karbonhidratlardan oluşmalıdır.

Bu diyet de kesinlikle tüketilmeyecekler listesi; Şeker, tuz, makarna, pilav, patates, muz, ekmek gibi gıdalar yasaktır. Ekmek yerine kepekli ekmekler tercih edilecektir.

Yağlı yemeklerimize devam edebileceğiz fakat yemekleri örneğin tavuk varsa o gün kendi yağı ile pişirmeliyiz, ek olarak yağ atılmamalı, Yağ atılacaksa bile normal oranlardan daha az şekilde yağ alınmalıdır. Aç kalmak kesinlikle bu diyette yasaktır. Sabahları uykudan kalkıldığında sabah kahvaltısı en geç bir saat içerisinde yapılmalıdır.

 Protein Diyeti Nedir, Zone Diyeti Nasıl Yapılır?

Zone Diyeti Nasıl Yapılır?

Sabah kahvaltısından sonra çeşitli sportif faaliyetler egzersizler, yürüyüşler yapılarak bu diyeti destekleyebilirsiniz. Sabah kahvaltısının ardından yapılan yürüyüşten sonra geçen süre zarfı beş saati doldurduğunda öğlen yemeği hazırlanmalıdır. Öğle yemeği ile akşamüstü ara öğünü arasında da bu beş saatlik zaman dilimine uyulmalıdır. Akşamüstü ara öğününden daha sonra iki saatlik bir süre zarfından sonra hafif bol sebzelerden oluşmuş akşam yemeği ile günü tamamlamış oluyoruz.

Zone diyetinde ara öğün saatlerine ve bu diyette yenmeyecekler listesine uyulduğu takdirde bunları sağlıklı sporlarla destekleyerek sağlıklı kilo verebilirsiniz. Zone diyeti için yemek listesi hazırlarken tabağımızı gözümüzle üç parçaya bölerek proteinli besinleri ve karbonhidratlı besinleri ayırarak bu dengeyi kurmalıyız.

Bu diyet de karbonhidratlı besin seçim ise haşlanmış sebzeler, bol, bol meyve. Esmer pilav vb. olabilir.

Zone diyeti içerisinde yer alacak proteinli besinler; Derisi alınmış piliç ya da hindi, bunun yerine deniz mahsullerinden balık, yağsız et, yumurtanın beyazı ve yağsız sütler tercih edilebilir. Zeytinyağı kullanmanızda fayda vardır.

Sağlıklı diyet programları için size uygun diyet programını diyetisyenlerin verebileceğini unutmayın. Kişilerin besinlere karşı tepkileri farklı ve çeşitlidir. Bunları öğrenmek için York testi yaptırmalısınız. Diyete başlamadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu